niedziela, 24 września 2017

Ananda Marga

Grupa wyznaniowa obecna w Polsce od lat 80. wywodzi się z hinduizmu. Jej założyciel, Prabhat Ranjan Sarkar utworzył ją w 1955 roku w Indiach, jednak szybko udało się rozprzestrzenić naukę na cały świat. 

Ananda Marga jest ruchem, którego celem jest dążenie do samorealizacji, dlatego też ogromne znaczenie ma w nim medytacja. Członkowie wspólnoty przywiązują dużą wagę do ekologii, są wegetarianami, a nawet zakładają gospodarstwa ekologiczne, na przykład w Głębocku w województwie dolnośląskim. Według nich każdemu człowiekowi na ziemi trzeba zapewnić korzystne warunki do rozwoju. Dlatego też w dobrym państwie powinno być zabronione bogacenie się jednostek, ale każdemu trzeba zapewnić minimalne potrzeby życiowe (jedzenie, ubranie). Ananda Marga postuluje też, by małe gospodarstwa pozostały prywatnymi własnościami, a duże zakłady były kontrolowane przez państwo.

Kontrowersje

Ze względu na swoje poglądy Ananda Marga ma dzisiaj swoich zwolenników w każdym zakątku ziemi. Nie brak jej jednak także przeciwników. Poglądy P. R. Sarkara uderzają w indyjski system kastowy. Są także dosyć rewolucyjne w porównaniu z kapitalizmem i komunizmem. Podczas jego uwięzienia na znak protestu kilku członków Ananda Margi dokonało samospalenia
. Ukazały się także w latach 70. publikacje, które kreowały wizerunek organizacji jako terrorystycznej, na przykład sugerujące podłożenie bomby w hotelu Hilton, Australia. Oskarżeni o to członkowie Ananda Margi zostali po siedmiu latach uniewinnieni. Dzisiaj mówi się, że była to prowokacja mająca na celu utrzymanie przy życiu rozwiązanej 15 lat później specjalnej jednostki policji australijskiej). Są to jednak dyskusyjne wydarzenia, których nie potrafiono w sposób jednoznaczny z Ananda Margą powiązać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz